FC ARGEȘ A BĂTUT PE DINAMO ACASĂ LA EA!

Sport

Am avut dreptate, când am scris că FC Argeș merge la victorie la București, în meciul cu Dinamo! Fotbaliștii piteșteni au câștigat și sunt doar la un punct de play-off! Partida Dinamo București – FC Argeş s-a terminat 1-2 (0-1). Au marcat: Achim (min.70) / Grecu (min.28), Malele (min.85 pen.)

FC Argeș a făcut un prim pas pentru intrarea în play-off după ce a câștigat confruntarea de luni seară, din deplasare, cu Dinamo București. Echipa noastră s-a impus cu 2-1 la capătul unui meci nerecomandat cardiacilor și a urcat pe locul 7, cu cele 36 de puncte, acumulate în 27 de etape.

Piteștenii au început bine partida și au ratat o bună șansă de a deschide scorul prin Tofan. Replica dinamoviștilor a venit prin Sorescu care nu l-a putut învinge pe Greab din poziție ideală. FC Argeș a deschis scorul în minutul 28 prin Robert Grecu care a fost servit excelent de Malele. Ultima șansă din prima repriză le-a aparținut dinamoviștilor, când Mușat a respins de pe linia porții lovitura de cap a lui Ricardo Grigore. Bucureștenii au început bine partea secundă a întâlnirii și au irosit o mare oportunitate de a restabili egalitatea prin Deian Sorescu care a fost blocat încă o dată de portarul piteștean. Dinamo a restabilit egalitatea prin Vlad Achim cu 20 de minute înainte de final din centrarea lui Anton. Piteștiul putea închide jocul, însă Palic nu a putut profita de greșeala lui Eșanu. Argeșul a dat lovitura în minutul 85, dintr-un penalty scos de Șerban și transformat de Malele.

Următorul joc al echipei noastre este programat sâmbătă, 20 martie, de la ora 19.15, pe propriul teren, cu Academica Clinceni, ocupanta locului 6, adversar care are cu un punct mai mult în clasament decât gruparea din Trivale.

Caseta tehnică:

Dinamo: Eşanu – Bejan (Ehmann 46), Puljic, R. Grigore – D. Sorescu, P. Anton, Vl. Achim, St. Filip – Morsay (Fabbrini 46), R. Moldoveanu (Stere 64), G. Creţu (Nepomuceno 64).

FC Argeş: Greab – Tofan, C. Turda, Maric, N. Muşat – Meza Colli (Boldor 87), I. Şerban – R. Grecu (Năstăsie 78), Palic, C. Dumitru – Malele.

Arbitru: Ionuț Coza

Tehnicianul bucureştenilor şi-a dat demisia după eşecul cu FC Argeş

La finalul meciului de luni seară, cu FC Argeş, pierdut de Dinamo, cu 1-2, antrenorul Ionel Gane a anunțat că demisionează din cauza rezultatelor slabe. Tehnicianul bucureştenilor era hotărât să rămână la echipă dacă Dinamo reuşea să câştige această partidă.

Antrenorul piteştenilor este aproape de o mare performanţă

FC Argeș s-a apropiat la doar un punct de play-off după victoria de luni seară, din deplasarea din Ștefan cel Mare, cu Dinamo București. Alb-violeții s-au impus cu 2-1 și au urcat pe locul 7 al clasamentului, cu cele 36 de puncte, obținute în 27 de etape. Piteștenii vor întâlni sâmbătă, de la ora 19.15, pe propriul teren, pe Academica Clinceni, ocupanta locului 6, iar cu o eventuală victorie vor face rocada cu ilfovenii. Antrenorul Andrei Prepeliță speră să dea lovitura în următoarele 3 partide.