FC ARGEȘ A ÎNVINS CU 6-0 PE TUS VORAU DIN AUSTRIA!

Sport

Victorie categorică în primul amical din Austria, TuS Vorau – FC Argeș 0-6 (0-3)!!! Au marcat: Pițian(min.10), Tofan (min.13), Tănase (min.40), Ișfan (min.52), Honciu (min.58, 80).

FC Argeș a câștigat la scor primul amical disputat în stagiul de pregătire din Austria. Echipa noastră a învins cu 6-0 echipa locală TuS Vorau, formație care activează în liga regională. Jocul a fost un test util de verificare pentru alb-violeți, staff-ul tehnic al echipei noastre împărțind lotul în două echipe pentru a se edifica asupra potențialului fiecărui jucător.

Argeșenii au înscris câte trei goluri pe repriză, dar au mai avut și alte oportunități de a marca.  Piteștenii au deschis scorul după zece minute prin Pițian care a reluat cu capul în plasă, din interiorul careului, în urma unei faze fixe. Trei minute mai târziu, Tofan a majorat diferența pe tabelă cu o diagonală de la 25 m care s-a dus direct în plasă!. Cu cinci minute înainte de finalul primului mitan, Cristi Tănase a înscris și a stabilit scorul pauzei. La pauză, antrenorii Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi au schimbat echipa, însă cei intrați în teren nu au scăzut presiunea pusă pe adversar. Ișfan a dus scorul la 4-0 cu un șut spectaculos din afara careului care a lovit bara înainte de a intra în poartă. Georgian Honciu a marcat și el după ce a trimis cu capul în plasă, în urma unei centrări de pe dreapta. Scorul final a fost stabilit de același Honciu care l-a învins pe portarul austriecilor cu un vole spectaculos din interiorul careului. Următorul meci al echipei noastre este programat sâmbătă, 3 iulie, de la ora 16.00, adversar urmând a fi NK Drava Ptuj, formație care activează în liga secundă din Slovenia.

Caseta tehnică:

FC Argeș, I repriză: 33. Micle – 2. Tofan, 17. Pițian,  32. Boldor, 19 Jimmy De Jonghe – 3. Moisie, 8. Șerban, 20. Barbu, 21. Palic – 10. Tănase, 15. Coman.

FC Argeș, a II-a repriză: 1. Greab, 22. Croitoru, 7. Viana, 5. Turda, 14. Joao Miguel, 30. Mușat, 24. Meza Colli, 89. Honciu, 13. Butoiu, 11. Ișfan, 29. Dumitrașcu, 16. Teles .

Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi.