PRIMARUL GENTEA, FOARTE DEZAMĂGIT DE JOCUL FC ARGEȘ!

Sport

FC Argeș rămâne fără punct câștigat după primele două etape din această ediție de campionat. Echipa noastră a pierdut cu 0-1, confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren, cu UTA, la capătul unui joc destul de modest, mai ales pe faza ofensivă.

Singurul gol al partidei a fost înscris după doar patru minute, Dangubic marcând spectaculos cu călcâiul după o acțiune care a făcut șah-mat defensiva piteșteană. Câteva minute mai târziu, Șerban a avut șansa să restabilească egalitatea, dar a tras slab dintr-o poziție destul de bună. În minutul 13, Ișfan i-a testat reflexele lui Iacob cu un șut de la distanță, însă portarul arădenilor a fost la post. Oaspeții au avut șansa desprinderii pe tabelă, însă șutul lui Miculescu a trecut milimetric pe lângă poartă. Argeșenii puteau restabili egalitatea pe finalul primului mitan prin Ișfan care a șutat defectuos din careul mic.

După revenirea de la cabine, FC Argeș a fost foarte aproape de gol, însă Iacob a avut o intervenție excelentă la șutul lui Dumitrașcu. UTA putea închide tabela cu un sfert de oră înainte de final. Miculescu a tras la poartă, balonul a fost respins de Greab până la Dangubic, care a trimis însă peste poartă!

Mihăiță Ianovschi: „Suntem datori la capitolul eficiență”

Mihaiță Ianovschi, unul dintre cei doi antrenori ai echipei noastre, a pus eșecul cu UTA pe seama randamentului destul de slab pe faza ofensivă. Tehnicianul spune că mai este nevoie de întăriri în acest compartiment pentru a fi mai eficienți în fața porții. Ianovschi le-a mulțumit fanilor pentru sprijinul acordat, dar le cere să aibă răbdare cu jucătorii.

Primarul Cristian Gentea: „Sunt foarte dezamăgit!”

Foarte dezamăgit de rezultatul meciului, primarul Cristian Gentea a făcut declarații foarte importante:

„Sunt foarte dezamăgit de prestația echipei noastre în seara aceasta! Am observat că am fost înjurat, jignit de câțiva dintre spectatori. De ce eu?

Asta voi întreba mâine dimineață, la 8.30, când i-am chemat pe Jean Vlădoiu, Andrei Prepeliță, Mihăiță Ianovschi, Viorel Dumitrescu, Doru Toma și toți ceilalți, la stadion.

Am văzut că îmi reproșați că nu aduc jucători? Eu??? Păi, cei plătiți pentru asta, ce fac? Știți, domnilor care mă jigniți, că acum 3 zile nu erau bani pentru salarii și, cu toate astea, ieri am reușit să fac în așa fel încât toată lumea să aibă banii în cont?

Știți că toți sponsorii (O’Mac, Mozzart, Hidro Gaz și mulți alții) sunt aduși de mine? Nu știți! Atunci, de ce vă răzbunați pe mine? Cu ce am greșit?

Mâine dimineață îi voi anunța pe toți că, fără o victorie și un joc în care să vedem o implicare totală la Mediaș, salariile nu vor mai fi plătite în acest an!

Dacă Dinamo poate juca perfect, deși nu au primit salarii de 5 luni, de ce noi să nu putem??? Se pare că zicala românească „ești bun, ești luat de prost”, mi se potrivește de minune…!”