BCM U PITEȘTI A CÂȘTIGAT BRONZUL NAȚIONAL

Sport

BCM U Pitești s-a impus în meciul 2 al finalei mici, în sala Trivale, în fața celor de la CSO Voluntari, scor 79-61. A fost primul meci cu fani în tribune pentru piteșteni în actuala stagiune.

Piteștiul a început meciul cu Talton, Jeremic, Măciucă, Bishop și Jevtovic, în timp ce CSO Voluntari i-a avut în primul cinci pe Badiu, Joseph, Lee, Djuric, Borovnjak.

Trupa antrenată de Tudor Costescu a început ca din tun partida iar după tripla lui Măciucă scorul era 7-2. Jeremic și Talton au marcat și ei câte o triplă de fiecare, pentru ca apoi Jerry să înscrie din assist-ul lui Jevtovic și să ducă scorul la 21-9. Scorul primului sfert avea să fie 23-11 pentru argeșeni. Piteștiul a avut și un avantaj de 14 puncte în sfertul doi (27-13, 29-15), dar ilfovenii au avut o tresărire de orgoliu și au redus ecartul la 4 puncte (33-29).

Mladen Jeremica a marcat 24 de puncte pentru BCM U Pitești. Talton și Jevtovic au înscris fiecare câte 12 puncte, Jevtovic reușind un double-double 11 recuperări, iar Mihai Măciucă 10 puncte.

„M-am bucurat să fiu prezent în Sala Sporturilor, la victoria obținută de baschetbaliștii noștri în fața celor de la Voluntari! Cu acest succes, formația noastră obține bronzul național, performanță de apreciat ținând cont de valoarea ridicată a Ligii Naționale.

Pentru locul 3, vreau să adresez felicitări tuturor: conducerii echipei, staff-ului tehnic și jucătorilor. De asemenea, pentru atmosfera creată în această seară, adresez mulțumiri și suporterilor, cei care au venit în număr mare la Sala Sporturilor!

Este foarte important că eforturile administrației noastre sunt răsplătite cu astfel de rezultate. Suntem mândri de voi! Din sezonul următor, ne dorim chiar mai mult de atât!”, a scris primarul Piteștiului, Cristian Gentea, pe pagina sa de facebook.