F.C. ARGEȘ A ÎNVINS LA PLOIEȘTI

Sport

FC Argeș continuă cu succes lupta pentru promovarea în Liga I după victoria de marți seară, din deplasarea de la Ploiești, contra Petrolului. Piteștenii s-au impus cu 2-1 la capătul unui meci dramatic, cu răsturnări spectaculoase pe tabela de marcaj.

Piteștenii au început slab partida și au primit gol în minutul 14. Arnăutu a primit o pasă de la Blănaru, a intrat în careu, dar a fost agățat de portarul George Micle. Centralul Colțescu a dictat penalty care a fost transformat de albanezul Vajushi. După primirea golului, alb-violeții au ieșit mai curajos la atac și au fost foarte aproape de a restabili egalitatea prin Nini Popescu, însă șutul acestuia, din interiorul careului, a lovit bara laterală!. Piteștenii au mai fost foarte aproape de a restabili egalitatea în două rânduri, însă șuturile de la distanță expediate de Matiș și Șerban, nu au prins cadrul porții. Petrolul își putea dubla avantajul în ultimele minute ale primei reprize prin Arnăutu care l-a pus la grea încercare pe Micle, cu un șut din interiorul careului, respins în lateral de portarul argeșean. După revenirea de la cabine, Petrolul a început în forță și a ratat două mari ocazii de gol. Deac a trimis cu capul în bară, din interiorul careului, iar Marinescu l-a pus la grea încercare pe Micle cu un șut în forță, din afara careului.

FC Argeș a reușit să întoarcă soarta meciului în ultimele zece minute ale partidei. Prepeliță a restabilit egalitatea în minutul 81 cu după o deviere cu capul a lui Leca, iar speranțele de a obține un rezultat bun au renăscut. FC Argeș a dat lovitura în minutul 87 dintr-un penalty transformat de Buhăescu la un henț în careu al lui Țicu. În urma acestui succes, FC Argeș a urcat pe locul 3, cu 26 de puncte, iar bătălia finală pentru promovare se va da duminică, de la ora 18.30, pe propriul teren, cu liderul UTA Arad. Cu o eventuală victorie, alb-violeții vor face pasul în Liga I.