FC ARGEȘ A ÎNVINS ÎN DEPLASARE!

Sport

FC Argeș continuă parcursul excelent din acest retur de campionat și a ajuns la 11 meciuri fără înfrângere după ce s-a impus cu 1-0, în deplasarea de vineri seară, cu FC Voluntari.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în prima repriză de Cephas Malele care a fost servit excelent de Cristi Dumitru. Era min. 17. Mijlocașul împrumutat de la FCSB a fost vioara întâi și a făcut un meci excelent după ce în runda precedentă marcase un eurogol cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Croatul Antun Palic a fost și în acest joc dirijorul de la mijlocul terenului, alimentând cu pase de calitate compartimentului ofensiv. llfovenii au avut șansa de a egala până la pauză, însă transversala s-a opus loviturii de cap a lui Armaș, după ce Greab reușise să scoată miraculos lobul lui Betancor.

În partea a doua a întâlnirii, piteștenii se puteau desprinde decisiv pe tabelă prin Palic, însă șutul playmaker-ului echipei noastre s-a oprit în bară. În urma acestui succes, FC Argeș a urcat pe locul 7 al clasamentului, cu cele 30 de puncte, obținute în 24 de etape. Piteștenii sunt la doar patru puncte în spatele celor de la Academica Clinceni, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

Următorul meci al echipei noastre este programat luni, 1 martie, de la ora 20.30, pe terenul campioanei CFR Cluj.

Caseta tehnică:

FC Voluntari: Rîmniceanu – Satli, Armaş (Angelov ’46), C. Achim, A. Vlad (Briceag ’46)- I. Gheorghe, Ivanov (Tamaş ’78), Ricardinho – M. Ilie (Mailat ’46), Pesic (Remacle ’65), Jefte.

FC Argeş: Greab – Tofan, Maric, Turda, Muşat – Meza Colli, I. Şerban – S. Drăghici (Boldor ’83), Palic (Maes ’83), C. Dumitru, Malele.

Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihai Ianovschi.

Cartonaşe galbene: Vlad ’25, Achim ’69, Satli ’71, Angelov ’86 / Dumitru ’64, Malele 90+2′

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Adrian Vornicu, Cosmin Vatamanu – George Cătălin Găman.