FC ARGEȘ A PIERDUT ACASĂ CU CHINDIA

Stiri
FC Argeș a făcut primul pas greșit în play-out-ul Ligii I după ce a pierdut cu 0-1, confruntarea de miercuri, de pe propriul teren, cu Chindia Târgoviște, care astfel și-a luat revanșa după înfrângerea de acum aproape zece zile prin care a ratat intrarea în play-off. foto: Gabriela Neacșu
Chiar dacă au cedat în disputa cu târgoviștenii, alb-violeții au avut mai multe ocazii clare de gol, însă intervențiile excelente ale portarului Chindiei au făcut ca cele trei puncte puse în joc să rămână în contul oaspeților. Încă din primul minut Meza Colli l-a pus la încercare pe Aioani cu un șut de la distanță care a fost scos de la rădăcina barei. Chindia a replicat câteva minute mai târziu prin Neguț, care nu l-a găsit în careu pe Popa. Palic și-a trecut și el în cont o mare ocazie de gol, însă Aioani a respins în lateral șutul acestuia. Ionuț Șerban putea deschide scorul în minutul 34, cu un șut superb din lovitură liberă, respins de Aioani în corner. După pauză, Chindia a deschis scorul la singura ocazie avută în acest meci.
Daniel Florea a trimis în plasă din pasa lui Căpușă care a prins pe picior greșit defensiva argeșeană. Turda putea restabili egalitatea pe finalul întâlnirii cu o lovitură de cap, însă Aioani a fost și de această dată la post. În urma acestui eșec, FC Argeș a coborât pe locul 4 al play-out-ului, cu 21 de puncte, cu 4 mai mult decât FC Voluntari, ocupanta locului 7, poziție care duce la barajul pentru menținerea în prima ligă. Cu cele trei puncte câștigate la Pitești, Chindia a urcat pe locul 1 al al ierarhiei play-out-ului, cu 26 de puncte, cu unul mai mult decât UTA Arad, ocupanta locului secund. Următorul meci al echipei noastre este programat sâmbătă, 24 aprilie, de la ora 17.30, în deplasare, cu Astra Giurgiu.
Caseta tehnică:
FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Maric, Muşat – Şerban (Teles 66’), Meza Colli (Honciu 84’) – Drăghici (Năstăsie 55’), Palic, Dumitru (Barbu 84’) – Malele.
Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Celea, Iacob, C. Dinu – Neguţ (Piţian 87’), Dulca, Raţă, Dumitraşcu – D. Popa, Florea (Berisha 75’).
Cartonaşe galbene: Malele 9’ / Aioani 85’.
Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Bogdan Gheorghe, Andrei Constantinescu – Horia Gabriel Mladinovici.