FC ARGEȘ – ACADEMICA CLINCENI, 1-1

Sport

FC Argeș a fost foarte aproape de o victorie prețioasă în derby-ul pentru intrarea în play-off cu Academica Clinceni. Argeșenii au terminat la egalitate, 1-1, confruntarea de sâmbătă seară, de pe propriul teren, cu ilfovenii, rezultat care menține gruparea din Trivale cu șanse reale în această luptă pentru partea superioară a ierarhiei.

Piteștenii au început bine partida și au fost foarte aproape de deschiderea scorului după doar cinci minute. Dobrescu a încercat să-l deposedeze pe Malele, însă a fost aproape de autogol, Vâlceanu reușind să respingă cu ultimele eforturi. Ilfovenii au dat replica în minutul 17 prin Dumitriu care nu a reușit să trimită în plasă dintr-o poziție foarte bună. Argeșul a deschis scorul în debutul părții secunde prin Antun Palic care l-a învins pe Vâlceanu cu un șut de la 18 m.

După primirea golului, Clinceniul a alergat după egalare, însă Greab s-a făcut remarcat la șutul lui Cordea. Ilfovenii au restabilit egalitatea cu șapte minute înainte de finalul timpului regulamentar în urma unei imprudențe a lui Meza Colli. Mijlocașul echipei noastre l-a împins în careu pe Cordea iar centralul Adrian Cojocaru a dictat penalty care a fost transformat de Raul Rusescu.

În urma acestui rezultat, FC Argeș a urcat pe locul 7, cu cele 37 de puncte, acumulate în cele 28 de etape jucate. Piteștenii sunt la doar un punct în spatele ocupantelor locurilor 5 și 6, FC Botoșani și Academica Clinceni, iar lupta pentru play-off devine din ce în ce mai încinsă.

Următorul joc al echipei noastre este programat sâmbătă, 3 aprilie, de la ora 15.00, în deplasare, cu FC Hermannstadt, formație aflată în mare suferință de puncte.

Andrei Prepeliță: ”Lupta nu este încheiată!”

FC Argeș a fost aproape de o victorie extrem de importantă pentru locurile de play-off, dar a fost nevoită să se mulțumească cu un egal, după ce a terminat la egalitate,1-1, confruntarea de sâmbătă seară, pe propriul teren, cu Academica Clinceni. Andrei Prepeliță, antrenorul echipei noastre, este sigur că piteștenii vor lupta până la final pentru a ajunge în primele 6 din Liga 1.

Caseta tehnică:

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda (Deslandes ’76), Maric, Muşat – Meza Colli, I. Şerban – R. Grecu (De Lucas ’76), Palic (Maes ’90), C. Dumitru (Drăghici ’81) – Malele. Antrenori: Andrei Prepeliţă și Mihăiță Ianovschi.

Academica Clinceni: Oct. Vâlceanu – Pashov, Gardoş, Patriche, Dobrescu (Rusescu ’64) – Moulin, Cascini (Ventura ’90), Cordea, Longher (Tănase ’17), L. Dumitriu (Popa ’64) – Chunchukov. Antrenor: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: Maric ‘45+1, Malele ’71, De Lucas ‘90+1 / Chunchukov ’34, Tănase ’53, Cascini ’69, Patriche ’79, Moulin ‘90+4

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Bogdan Gheorghe, Alexandru Vodă – Andrei Antonie