FC ARGEȘ, EGAL CU MAGHIARII ÎN ULTIMUL MECI DIN AUSTRIA

Sport

Egal cu maghiarii în ultimul test din Austria. FC Kisvarda – FC Argeș 2-2 (1-1). Au marcat: Nagy(min.44), Claudiu Bumba(min.55) / Denis Dumitrașcu (min.14), Honciu(min.82)

FC Argeș a încheiat cantonamentul din Austria cu o remiză. Echipa noastră a terminat la egalitate, 2-2, confruntarea de joi seară, cu FC Kisvarda, ocupanta locului 5 din prima ligă din Ungaria. foto: facebook Kisvarda FC

Piteștenii au deschis scorul după aproape un sfert de oră prin Denis Dumitrașcu care l-a învins pe portarul maghiarilor cu un șut din interiorul careului, la colțul lung. Kisvarda a reușit să restabilească egalitatea cu două minute înainte de pauză prin Nagy care a marcat pe un contraatac. Maghiarii au preluat conducerea pe tabelă în minutul 53 prin Claudiu Bumba. Fostul jucător al celor de la ASA Târgu Mureș a deviat în plasă un corner executat de pe stânga. Echipa noastră a restabilit egalitatea cu zece minute înainte de fluierul final prin Georgian Honciu care a trimis cu capul în plasă, din interiorul careului mic. Testul cu Kisvarda a fost de bun augur pentru staff-ul tehnic al echipei FC Argeș care încearcă să cristalizeze primul 11-ce cu care va începe noul sezon competițional. Antrenorii Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi au dat șanse la toti jucătorii din lot în încercarea de a găsi formula ideală cu care să abordeze partida cu Universitatea Craiova, din prima etapă a noului sezon, meci programat sâmbătă, 17 iulie, de la ora 21.30, pe stadionul Ion Oblemenco.

Caseta tehnică:

FC Argeș, I repriză: Greab – Tofan, Turda, Boldor, Mușat – Meza Colli, Șerban – Ișfan, Palic, Dumitrașcu – Lupeta.

După pauză au mai intrat Pițian, Joao Miguel, Tănase, Honciu, Teles, De Jonghe, Viana și Moisie.   Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi.

P.S. Imagine din meci. Cei doi fotbaliști, de la FC Argeș și de la FC Kisvarda, sunt de altă culoare. Lucru ce nu se întâmpla pe vremea lui Dobrin! Din această cauză, este și tare greu să joci CU SUFLETUL pentru o echipă! Acum se joacă pe bani, nu pentru patriotismul local!