MECI SPECTACULOS CU 5 GOLURI ÎN TRIVALE!

Sport

FC Argeș și FC Botoșani au oferit un joc spectaculos, cu 5 goluri, aseară, în partida de deschidere a noului sezon de Casa Liga 1. FC Botoșani s-a impus la Pitești cu 3-2 la capătul unui meci pe care l-a un moment dat părea că-l are la îndemână.

Deși a condus cu 3-0, trupa pregătită de Marius Croitoru a tremurat până pe final pentru cele trei puncte puse în joc. Scorul a fost deschis de Cîmpanu, care după o incursiune de excepţie, a finalizat fără emoţii. Oaspeții au controlat jocul, dar nu au mai marcat până la pauză, însă au făcut-o la startul celei de a doua reprize, prin Chindriş, care după ce s-a desprins de lângă Leca, a trimis în poartă, după un corner. Botoșaniul a marcat și golul trei prin Mihai Roman care a trimis în plasă centrarea lui Holzmann. Alb-violeții au redus handicapul la doar un gol, în doar 7 minute, după reușitele lui Deac și Năstăsie, iar suspansul s-a menținut până la final. Tot Năstăsie a avut șansa de a restabili egalitatea în minutele de prelungire ale acestui joc, însă lovitura liberă executată de acesta s-a oprit în zid.

Concluziile lui Ionuț Badea după eșecul cu FC Botoșani:
”Am comis erori individuale”

La finalul meciului cu FC Botoșani, Ionuț Badea, antrenorul echipei FC Argeș, a recunoscut superioritatea moldovenilor. Principalul alb-violeților spune că echipa pe care o pregătește trebuie să lucreze mai mult, dacă vrea să rămână în prima ligă: ”O primă repriză foarte proastă a noastră. Nu am avut posesie astăzi și nici nu am alergat. E aproape imposibil așa. Am întâlnit o echipă bună, și individual, și ca joc. Prefer să rămân cu repriza a doua. În prima repriză ne-am prezentat slab, am foarte multe semne de întrebare pe care trebuie să le rezolv până la următorul meci. Deși eram echipa care încercam să conducem jocul și am făcut asta în play-off-ul Ligii 2, astăzi trebuia să prindem o zi foarte bună ca să emitem pretenții. La pauză am schimbat ca să dinamizăm mai mult. Am comis erori individuale, la poziția față de minge și adversar. Lucrăm la asta. Din păcate, trebuie să lucrăm mai mult, mai des. Totuși, important e ca jucătorii să rămână și cu ceva bun. Până la urmă, era un meci greu de câștigat, în fața unui adversar care nu se bate pentru același obiectiv cu noi”, a spus Ionuț Badea.

Marius Croitoru, tehnicianul Botoșaniului:

„E inexplicabil, e vina mea! Fotbalul se joacă până în minutul 90. Cred că e vina mea, poate n-am fost explicit la pauză. Nu-mi găsesc cuvintele, de la 3-0 să ajungi la ultima fază, să intri într-o degringoladă… Sunt foarte supărat pentru această seară care a început destul de bine. Dar în ultimul minut nu știam pe unde să scoatem cămașa!. Din păcate străinii care au venit s-au făcut români, au preluat acea mentalitate în care e de ajuns 3-0. Am văzut echipe mari care nu se opresc nici la 5-0. Dacă ne prezentăm așa și în Europa, la meciul din Kazahstan am ajuns aici degeaba. Puteam lua și al treilea gol și toată această emulație se poate transforma în coșmar. Nu accept niciodată ca jucătorii să ia adversarul la mișto și să nu se respecte,” a declarat Marius Croitoru după meci.

Caseta tehnică:

FC Argeș: Greab – G. Matei, Leca, Turda, Muşat – Prepeliţă(min.64 Năstăsie), Meza Colli – Mirică(min.2 G. Deac), Popescu(min.46 Honciu), Matiș(min.46 Grecu) – Buhăescu(min.65 Ndiaye Mediop).
Rezerve neutilizate: Şerban, Şerbănică, Tofan, Micle.
Antrenor: Ionuț Badea

FC Botoșani: Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann – Rodriguez, Florescu (min.66 Babunski) – Ashkovski(min.60 Keyta), Cîmpanu(min.76 Fili), Ofosu(min.66 M. Roman) – Dugandzic(min.76 Cascini).
Rezerve neutilizate: Hankic, Patache, Carlone, Plămadă.
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: „Nicolae Dobrin” (Pitești)
Arbitru: Horațiu Feșnic; Asistenți: Valentin Avram, Alexandru Cerei.
Observatori: Ioan Onicaș(Zalău), Aurică Beldeanu(Craiova).